تاريخ انتشار : 1402/06/06 - 11:10
كد :97

انواع فلکه هرزگرد آسانسور

انواع فلکه هرزگرد آسانسور بر اساس قطر و جنس به کار رفته در ساخت فلکه هرزگردها طبقه بندی می شوند. فلکه هرزگردها به دو گرده فلکه های اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شوند.کارخانه آمر فلز امیر از بزرگترین تولید کنندگان انواع قطعات آسانسوری با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه در ایران به شمار می آید.

فلکه های هرزگرد آسانسور بر اساس تعداد  شیار ها و یا گام و جنس و همچنین ابعاد فلکه هرزگرد ها مورد استفاده قرار می گیرند. در ابتدا شما را با مفهوم کلی فلکه هرزگرد آسانسور و کارایی فلکه هرزگرد آسانسور آشنا می کنیم. گروه تولید کارخانه آمر فلز امیر تولید کننده انواع فلکه هزگرد آسانسور با تهیه مقاله ای سعی بر آن داشته تا شما را با کارایی فلکه هرزگردها در آسانسورها آشنا کند. در ادامه مطالب با ما همرا باشد. 

 

انواع فلکه هرزگرد آسانسور

فلکه هرزگرد آسانسور چیست

فلکه هرزگرد های آسانسور به فلکه کششی آسانسور نیز معروف هستند. فلکه هزگردها  قرقره ای هستند که برای انتقال دادن قدرت به موتور جهت حرکت سیم بکسل در آسانسور ها به کار می روند. نیرویی کششی که در این میان ایجاد می شود در اثر اصطحکاک بین سیم بکسل ها و سطح شیارهای فلکه می باشد. در اصل باید گفت فلکه هرزگرد ها اصولی ترین و اساسی ترین سیستم تعلیق آسانسور به شمار می آیند. 

انواع فلکه هرزگردها

فلکه هرزگردها به دو گروه فلکه هرزگردهای انحرافی و فلکه هرزگردهای ثانویه طبقه بندی می شوند. چنانچه آسانسور شما از نوع گیرلسی ( gearless ) باشد از فلکه هرزگرد ثانویه استفاده می شود. فلکه هرزگرد ثانویه در زیر موتور آسانسور قرار دارند. اما اگر آسانسور از مدل های دیگر باشند از فلکه هرزگرد ها برای تغییر جهت سیم بکسل ها و هدایت آن ها استفاده خواهد گردید. 

 فلکه هرزگرد ها به توجه به قطر 

به صورت جامع قطر فلکه هرزگرد باید حداقل 40 باشه و این اندازه با استاندارد به بند 1-2-9 استاندارد ملی آسانسور، Bs و 17/1A کاملا مطابقت دارد. همچنین نسبت حداقل بین قطر گام فلکه کششی و قطر اسمی سیم بکسل بایn برابر 30 در Bs5655  و 32 در  17/1A باشد. 

جنس فلکه هرزگرد آسانسور

برای ساخت فلکه هرزگرد ها معمولا از جنس چدن و چدن داکتیل استفاده می شود. چرا که چدن ها قابلیت ریخته گری را دارا هستند و همچنین از استحکام فشاری بالا، مستهلک ارتعاش، خواص لغزشی خوب، قابلیت حرکت یا ایست اضطراری دورانی و همچنین در برابر خوردگی و ساییدگی دارای مقاومت بلایی هستند. 

زمان تعویض فلکه هرزگرد آسانسور

هنگامی که فلکه هرزگردها دچار ساییدگی  و خوردگی شده باشند و یا در شرایطی که بلبرینگ ها دچار مشکل شده برای مثال ترک برداشته باشند و آسانسور به درستی حرکت نکند باید فلکه هرزگردها تعویض شوند در ابتدا بسیاری از افراد برای کمتر هزینه شدن ترجیح می دهند که بلبرینگ ها تعویض شود ولی توجه به این موضوع بسیار مهم است که هرچه ساییدگی در فلکه هرزگردها بیشتر باشد فشار بیشتری بر فلکه اصلی وارد می شود درست است که جنس فلکه اصلی از فولاد ضد سایش  می باشد ولی در اثر فشار زیاد این فلکه نیز آسیب می بیندد و باید تعویض گردد. پس بهتر این است که در همان ابتدا همزمان با تعویض بلبرینگ ها فلکه هرزگدها نیز تعویض گردند تا فلکه موتور آسانسور دچار آسیب نشود. 

نحوه نصب فلکه هرزگرد

 چنانچه نصب فلکه هرزگردآسانسور اصلی به درستی انجام شود  حرکت آسانسور دچار مشکل نمی شود در ادامه شما را با استاندارد هایی که در نصب فلکه هرزگد باید رعایت شود آشنا می کنیم. 
نصب فلکه هزگرد مطابق با استاندارد ملی تمام نصابان باید نصب فلکه هرزگردها درآسانسورها مطابق با استاندارد ملی انجام دهند. 

طراحی فلکه هرزگرد آسانسورها

در طراحی فلکه هرزگرد آسانسو رها باید موارد استفاده از آسانسور در نظر گرفته شود به عنوان مثال سرعت آسانسور و تعداد نفرات و یا با اصطلاح بار آسانسور ها مد نظر باشد. 

موارد دیگری که در نصب آسانسور باید در نظر گرفته شود مقاومت فلکه هرزگرد، زاویه بین فلکه هرزگرد،  فلکه گیربکس،  بلبرینگ فلکه هرزگرد، سالم بودن فلکه هرزگرد  و شیارهای فلکه هرزگرد  ها باید در نظر گرفته شود.