تاريخ انتشار : 1402/04/25 - 11:04
كد :94

انواع ترمینال مخابراتی

انواع ترمینال مخابراتی عبارتند از ترمینال پیچی، ریلی، شاخه ای، فیوزی، کروز و... که در این مطلب به آن ها می پردازیم

از رایج ترین وسایل جانبی،  ترمینال های مخابراتی در حوزه صنعت به کار می آید. وصل کردن دو یا چند سیم از کاربرد اساسی این ترمینال ها است. این ترمینال ها یه دو گروه ترمینال مخابراتی پیچی و مخابراتی کروز تشکیل می شوند. جهت اطلاعات بیشتر در مورد پایه ترمینال کروز، ترمینال کروز 10 زوج، ترمینال تلفن 20 زوج،  ترمینال کروز قیمت، جعبه ترمینال کروز و... با کارشناسان ما در آمر فلز در ارتباط باشید.

 

 

انواع ترمینال مخابراتی

ترمینال پیچی

یکی از انواع اتصالات الکتریکی که به وسیله آن می توان یک سیم را توسط یک پیچ به فلز هادی و رسانا و سیم دیگری متصل کرد ترمینال پیچی می باشد. به همین علت است که که به این نوع اصطلاح الکتریکی ترمینال پیچی گفته می شود چرا که برای محکم کردن اتصال باید ترمینال پیچی را بسته و برای شل کردن اتصال ترمینال پیچی را باز کنیم. 

ترمینال ریلی

همانطور که از نام این ترمینال پیدا است این ترمینال ریلی نوعی ترمینال است که روی ریل نصب می شود، در اصل می توان آن را روی ذیل آماده سازی شده درون انواع تابلو برق به هدف انشعاب گرفتن از سیم ها و تجهیزات داخل تابلو، نصب گردانید و امکان حرکت دادن آن روی ریل به منظور جایگذاری و یا کم کردن و اضافه کردن ترمینال ها به صورت کشویی است. به همین خاطر تریمنال های ریلی با نتام ترینال تابلویی نیز شناخته می شود.

ترمینال شاخه ای

این نوع ترمینال سایز بسیار کوچکی دارد و از سلول های ورودی و خروجی و سیم گیرهای پیچی تشکیل شده است. برای ولتاژ و جریان از ترمینال های شاخه ای استفاده می گردد. در ترمینال های شاخه ای بنا بر نوع کاربرد این نوع ترمینال ها از عایق هایی با جنس های پی وی سی، پلی آمید و پلی اتیلن می باشد.

ترمینال فیوزی

یکی از انواع ترمینال ریلی، ترمینال فیوزی می باشد که برای حفاظت از تجهیزات برقی طراحی و تولید شده است. از این ترمینال مانند سایر ترمینال ها به برای برقراری اتصال سیم ها مورد استفاده قرار می گیرد با این تفاوت که در ساختمان ترمینال فیوزی یک فیوز سیگار بسیار ظریف قرار دارد و در صورتی که جریانی بیش از یک مقدار تعیین شده از آن عبور کند، فیوز سوخته و جریان قطع می شود. از جمله موارد کاربرد ترمینال فیوزی، هنگام استفاده از جریان مستقیم یا DC است.  

ترمینال کروز

سالیان گذشته از ترمینال های پیچی برای اتصال و نظم دادن سیم های مخابراتی و منزل ها استفاده می شد، اما امروزه از ترمینال کروز برای نظم دادن و ایجاد نقطه اتصال در سیم های مخابراتی به کار می رود که دلیل این تغییر به خاطر کیفیت پایین در اتصالات در ترمینال های پیچی بوده است که به خصوص با پیدایش اینترنت پر سرعت  این نوع ترمینال ها کاملا نامتداول گردید و ترمینال های کروز جایگزین گردید. 

مزایای استفاده از ترمینال کروز 

نداشتن نظم مناسب در اتصال زوج سیم ها به پورت های ورودی و خروجی در ترمینال پیچی اولین ضعف این ترمینال می باشد چرا که این موضوع باعث می شود تا محیط داخلی پست های تلفن به صورت عجیبی شلوغ باشد. اما با استفاده از ترمینال به دلیل وصل شدن هر زوج سیم به پورت مخصوص می توان به راحتی در هنگام ایجاد مشکل، مشکل و بخشی که دچار نقص شده است را پیدا کنیم.