تاريخ انتشار : 1401/08/05 - 09:22
كد :89

کاربرد ریل آسانسور

امروز میخواهیم در رابطه با یکی از قسمت های مهم آسانسور که در ایجاد امنیت و عملکرد این دستگاه اهمیت وافری دارد، صحبت کنیم. ریل آسانسور به قطعه فلزی گفته می شود که از جنس فولاد بوده و مانع از منحرف شدن کابین آسانسور و کادر وزنه می گردد.

با توجه به اینکه ریل ها در عملکرد بهتر و موثر آسانسور اهمیت زیادی دارند، هرگونه اختلال و مشکل در آن ها می تواند کل عملکرد و کارایی دستگاه را مختل کند. به همین دلیل است که این ریل ها را از فولاد تعبیه می نمایند تا جنسی مستحکم و مقاوم داشته باشد.
در نظر داشته باشید، این قطعات در زمان های خاصی حتماً باید روغن کاری شوند، در غیر این صورت صداهای ناهنجاری از خود نشان خواهند داد. بهترین ریل آسانسور به قطعه ای اشاره دارد که بسیار محکم و قابل اطمینان باشد. تولید کنندگان در دو طرف این دستگاه روغن دان هایی قرار داده اند که در صورت نیاز، خود به صورت اتومات به روغن کاری بپردازد. ریل آسانسور وظایف گوناگون دیگری نیز بر عهده دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

کاربرد ریل آسانسور

فروش قطعات آسانسور

با وظایف ریل آسانسور آشنا شوید

یکی از مهم ترین وظایفی که می توانیم برای ریل آسانسور بر شماریم، هدایت کابین است. کاربرد ریل آسانسور در زمان ترمز اضطراری کابین بیشتر قابل رؤیت هستند که کابین را تحت کنترل خود در آورده و تمامی وزن و متعلقات این دستگاه را متحمل می گردد. این قطعه ارتعاشات افقی را به کمترین حد خود رسانده و در مقابل نیروهای خارج از مرکز که موجب نوسانات کابین می شوند، کاملا مقاوم و مستحکم است. علاوه بر تمام این ها در زمان پاراشوت نیز موجب متوقف کردن آسانسور می گردد.
در نظر داشته باشید که نصب ناصحیح این دستگاه می تواند عملکرد آسانسور را به طور کلی بر هم زند. همانطور که اشاره کردیم استفاده نمودن از ریل ها موجب کنترل تمامی نوسانات کابین می شوند. از این رو نصب غیر اصولی آن منجر به بروز تغییرات در مقاومت اصطکاکی ریل آسانسور شده و حتماً باید به دست متخصصین انجام پذیرد.

نقد و بررسی تخصصی ریل آسانسور ایرانی

ریل های آسانسور ایرانی با توجه به اینکه از گواهینامه و استانداردهای داخلی و بین‌المللی برخوردار می باشد، کیفیت و مزایای بسیار مطلوبی را به خود اختصاص داده است. تکنولوژی ساخت این نوع از ریل های آسانسور بیشتر به صورت کشش سرد بوده که از ویژگی هایی همچون عمر مفید بالاتر، یکنواختی تیغه و کاهش برجستگی روی ریل، آسیب کمتر پس از پاراشوت و …. برخوردار است.

مقایسه آسانسور و پله برقی

تا همین چند دهه قبل کمتر کسی در مورد پله برقی ها چیزی شنیده بود اما امروزه استفاده از آن ها تا حدی فراگیر شده که همه با آن آشنایی دارند و می‌دانند چگونه باید از یک پله برقی استفاده کنند.
 پله های پله برقی ثابت می باشند و به هم وصل اند که به سمت پایین یا بالا حرکت می کنند اما این پله ها از پشت روی یک کمربند نقاله که توسط موتور هدایت می شود حرکت می کنند.
پله برقی به طور مدام در حال حرکت است حتی اگر هیچ شخصی از آن ها استفاده نکند در حقیقت هیچ مدت انتظاری برای آن ها وجود ندارد.
آسانسورها مجهز به یک کابین یا قفسه هستند که با سرعت زیاد در داخل محورهای عمودی به حرکت در می آید. کابین آسانسور با استفاده از یک کابل کششی به سمت بالا یا پایین به حرکت در می آید.
امروزه به دلیل وجود آپارتمان های مرتفع و دفاتر مختلف و حتی مطب ها در طبقه فوقانی این ساختمان ها، نصب آسانسور امری ضروری می باشد زیرا طی کردن حجم زیادی از پله ها حتی برای افراد جوان نیز سخت می باشد.