تاريخ انتشار : 1401/08/04 - 14:42
كد :88

علت قطع و وصل برق آسانسور

برای یافتن مشکلات خرابی در آسانسورها باید در ابتدا توسط متخصص عیب یابی شود و سپس خرابی مورد نظر تعمیر گردد. نگهداری و انجام سرویس دوره ای این دستگاه می تواند تا حد زیادی از بروز خرابی زود هنگام و از کار افتادن آسانسور جلوگیری کند. همچنین اطلاع از خرابی و عیب یابی دقیق می تواند مانع ایجاد حوادث ناگوار شود.

صدای کوبیدن آسانسور، قطع و وصل برق آسانسور و باز نشدن درب آسانسور آن از مهم ترین نشانه های خرابی در این دستگاه برقی است. رعایت استانداردها در هنگام نصب و راه اندازی و استفاده درست از آسانسور تا میزان زیادی از بروز خرابی و خطرات احتمالی جلوگیری می کند ولی با گذشت زمان و کارکرد طولانی مدت دستگاه دچار خرابی خواهد شد. پس باید تعمیر نگهداری آسانسور خود را به صورت دوره ای توسط یک شرکت متخصص به مانند آسانسور سخاوت بسپارید.

علت قطع و وصل برق آسانسور

فروش قطعات آسانسور

عوامل الکتریکی از کار افتادن آسانسور

•    نوسان بالا در برق ورودی
•    قطع کامل برق ورودی دستگاه آسانسور
•    عدم وجود باتری پشتیبان
•    تک فاز شدن یا دوفاز شدن برق آسانسور
•    تداخل فرکانس بالا در برق ورودی
•    علت قطع و وصل برق آسانسور

یکی از عوامل مهم برای تشخیص و عیب یابی خرابی آسانسور، یافتن علت قطعی برق در آسانسور است. به طور کلی مشکلات موجود در سیستم داخلی آسانسور مربوط به ایرادات الکتریکی و مکانیکی این بخش می شود که باید توسط متخصص معتبر تشخیص و رفع گردد تا از خرابی گسترده در آسانسور جلوگیری شود. در بیشتر عیب های آسانسور و سیستم الکتریکی آن می توانند قطعات زیر و اشکالات بوجود آمده در آن ها نقش داشته باشند.
۱.فیوز ها
برای یافتن علت خرابی در آسانسور بررسی فیوز نقطه شروع خوبی خواهد بود. فیوز به منبع قدرت متصل بوده و در آن جریان اتصال کوتاه زیادی در دسترس است. برای این شرایط می توان از فیوزهای کنترل جریان با ظرفیت قطع کنندگی بالا استفاده کرد.
۲.اتصال ناقص (شل بودن اتصال)
نقاط اتصال زیادی در یک مدار وجود دارد که می تواند باعث قطعی برق در آسانسور شوند. مشکلات اتصالات در مواقعی رخ می دهد که مدت زیادی از کارکرد آسانسور گذشته باشد. این مشکل در مدارهای تغذیه و قدرت که جریان بالایی عبور می کند با اهمیت است. وجود اتصالات ناقص در مدار قدرت باعث افزایش دما در آن نقطه شده که این حرارت به سایر قطعات منتقل خواهد شد. عناصر حساس مثل رله های اضافه بار یا قطع کننده های مداری حرارتی در صورت مواحه با حرارت زیاد می تواند علت قطع و وصل برق آسانسور و ایجاد مشکلات متعدد شود.
۳.کنتاکت های معیوب
مشکلات مربوط به کنتاکت های معیوب به صورت اُفت پتانسیل دیده می شود و در تجهیزاتی چون کلیدهای شستی،راه اندازهای موتور آسانسور، کلیدهای قطع و وصل، کنتاکتورها و رله ها اتفاق می افتد.
عواملی که موجب عدم هدایت برق در کنتاکت می شود شامل فشار کم کنتاکت، آلودگی و غبار روی کنتاکت ها یا پوشیده شدن کنتاکت ها با لایه اکسید است. حالت وصل متقاطع مشکل دیگری در یک کنتاکت دوپل دو حالته است در این شرایط قبل از قطع شدن یکی از کنتاکت هایی که قبلا وصل بوده، کنتاکتی که از قبل قطع است وصل می شود. در صورتی که در یک زمان در مدار هر دو کنتاکت NO و NC حالت مشابه داشته باشند در کنترل مدار مشکل ایجاد می شود.
۴.علامت سیم های اشتباه
عیب یابی برای این مشکل که در زمان مونتاژ ممکن است رخ دهد دشوار است؛ زیرا در یک کابل تعداد زیادی رشته سیم وجود دارد که هر یک به بخش خاصی از آسانسور می رود. جابه جایی شماره ها در اعداد شماره سیم ها از مشکلات رایج مربوط قطع برق آسانسور است؛ برای مثال اگر در یک طرف سیم برچسب ۶۹ باشد ولی در سر دیگر آن شماره ۹۶ نوشته باشد.
مشکل در اتصال سیم ها به جعبه ترمینال از دیگر ایرادات مربوط به قطع برق در آسانسورها است. بیشتر این مشکل در مواقعی که جعبه بزرگ با تعداد زیادی سیم وجود دارد و ممکن است سیم در یک خانه بالاتر یا پایین تر از جای خود به پیچ وصل گردد.