تاريخ انتشار : 1401/08/04 - 14:15
كد :86

نکات ایمنی درباره آسانسور ها

رایج ترین عیوب آسانسور چیست؟آیا می دانید وقتی آسانسور گاهی از حرکت می ایستد یا گیر می کند (شایع ترین عیب)، در واقع بخشی از سیستم ایمنی آسانسور فعال می شود و هدف نجات جان ماست

اکنون، با دانستن این موضوع، دیگر نیازی به مزاحمت در کابین آسانسور تاریک و ساکن نداریم. هنگامی که سیستم حرکت آسانسور به دلایلی یا مشکلی متوقف می شود، سیستم ترمز فعال می شود و در هر موقعیتی ثابت می ماند. در ادامه به نکات ایمنی آسانسور و نواقص آن اشاره می کنیم.

نکات ایمنی درباره آسانسور ها

نکات ایمنی هنگام گیر کردن در آسانسور

1.    آرام و صبور باشید. سعی کنید دیگران را آرام کنید.
2.    وقتی درهای آسانسور توسط تیم امداد باز شد، از آنها دور شوید.
3.    بشینین! برخی از افراد با شروع مجدد آسانسور تعادل خود را از دست می دهند.
4.    سعی نکنید درهای کابین را با اهرم باز کنید زیرا گره کار را کورتر و خطر را جدی تر می کند.
5.    توصیه اصلی به محبوسیان این است که با بیرون کابین ارتباط برقرار کنند.
6.    نگران تاریکی نباش سیستم روشنایی در یک مدار جداگانه قرار دارد و حتی در صورت خرابی، یک سیستم پشتیبان آن را تا چهار ساعت تغذیه می کند.
7.    بیش از ظرفیت آن سوار آسانسور نشوید و با کلیدهای آن بازی نکنید.
8.    با افراد خارج از آسانسور تماس بگیرید.
9.    نگران سقوط آزاد نباشید، سیستم ترمز اضطراری آسانسور فعال می شود.
10.    آرامش خود را حفظ کنید و خطر خفگی را تصور نکنید زیرا دیوارهای کابین آسانسور از هوا جدا نیست و دچار کمبود اکسیژن نخواهید شد.
11.    وحشت نکنید!! چند نفس عمیق بکشید، سپس کاری انجام دهید که به شما آرامش دهد.
آیا کابل می شکند و بالابر سقوط می کند؟
کارشناسان اطمینان می دهند که جای نگرانی نیست. زیرا شما توسط 4 تا 8 کابل پشتیبانی می شوید که هر کدام به تنهایی ظرفیت تحمل وزن کابین را دارند.

دلایل خرابی آسانسورها

•    قطع برق ساختمان
•    استفاده نادرست مسافران از آسانسور
•    خرابی مکانیکی و الکتریکی
برای حفظ ایمنی خود و جلوگیری از بروز مشکلات در آسانسور، بهتر است موارد خاصی مانند: سوار شدن بیش از ظرفیت، باز کردن درها به زور، استفاده از زنگ هشدار در مواقعی که نیاز نیست، آسانسور را نگه دارید، انجام دهید. و هر اقدام دیگری که باعث دستکاری در سیستم های مکانیکی و الکتریکی آسانسور می شود از خودداری کنید.
دلایل ایجاد لرزش در آسانسور
حتما برای همه ما پیش آمده که هنگام ورود به آسانسور لرزش هایی را احساس کنیم که می تواند به دلیل مشکلات نصب آسانسور باشد. این لرزش می تواند در طبقات خاصی رخ دهد یا می توانید لرزش آسانسور را در تمام طول مسیر احساس کنید.
برخی از دلایل ایجاد لرزش در آسانسورها در زیر ذکر شده است:

مشکلات نصب کابین آسانسور و نوع کابین

قبل از طراحی آسانسور می توانید از نرم افزارهای شبیه سازی موجود برای بررسی مواد بدنه کابین، تعیین ابعاد دقیق کابین و سرعت های مختلف استفاده کنید. ضخامت و جنس بدنه کابین آسانسور نقش مهمی در بروز لرزش دارد بنابراین اگر ضخامت بدنه کم باشد لرزش کابین به داخل بدنه منتقل می شود.

خطا در نصب ریل آسانسور

وجود شکاف بین دو ریل باعث ایجاد آرامش و لرزش ناخودآگاه کابین آسانسور می شود. باید بدانید که اگر فواصل کم باشد، مشکلات دیگری پیدا می شود و مشکل نصب ریل یکی از مهم ترین عواملی است که منجر به لرزش آسانسور و حتی گیرکردن آسانسور می شود. بنابراین نتیجه می گیریم و از تجربه می دانیم که ریل های با اندازه های بزرگتر عملا ارتعاش کمتری را تجربه خواهند کرد.
فروش قطعات آسانسور