تاريخ انتشار : 1401/07/20 - 09:09
كد :80

حفاظ فلکه موتور آسانسور

حفاظ فلکه موتور جهت جلوگیری از بروز آسیب به قطعات آسانسور و اشخاص در موتورخانه آسانسور نصب می گردد. حفاظ فلکه موتور آسانسور از قطعات مکانیکال آسانسور می باشد.

بعد از نصب همه لوازم آسانسور نیاز است موارد امنیتی و استاندارد آسانسور رعایت گردد. حفاظ فلکه موتور جهت جلوگیری از بروز آسیب به قطعات آسانسور و اشخاص در موتورخانه آسانسور نصب می گردد. حفاظ فلکه موتور آسانسور از قطعات مکانیکال آسانسور می باشد. 
پک کامل حفاظ آسانسور از مواردی همچون حفاظ موتور گیربکس آسانسور، حفاظ فلکه هرزگرد آسانسور و حفاظ گاورنر آسانسور تشکیل شده است. نصب حفاظ گاورنر در راه اندازی آسانسور الزامی می باشد.

دلایل استفاده از حفاظ فلکه موتور اسانسور

  • جلوگیری از جراحت بدنی به اشخاص
  • جلوگیری از خارج شدن سیم بکسل آسانسور از داخل شیارهای فلکه آسانسور و زنجیر ها از چرخ زنجیرها به دلیل شل شدن آن ها
  • جلوگیری از ورود ذرات بین سیم بکسل، زنجیرها و بین شیارهای فلکه موتور آسانسور

 

حفاظ فلکه موتور آسانسور

نکات مهم در مورد حفاظ موتور آسانسور

حفاظ موتور آسانسور نباید جلوی نجات های اضطراری و تعمیر و نگه داری آسانسور شود باید دسترسی آسان و باز کردن سریع آن وجود داشته باشد.
اجرای نیروی 300 نیوتون نباید سبب برخورد این قطعات با هم و ایجاد مشکل در حرکت قطعانت شود.
در صورتی که حفاظ های موتور آسانسور به صورت مشبک تولید شده بود باید مشبک های آن با استاندارد ملی آسانسور مطابقت داشته باشد.
طراحی و اجرا و جنس این حفاظ ها باید مطابق با استاندارد ملی آسانسور تولید گردد.

حفاظ گاورنر

گاورنر برای توقف  و ایستادن کابین در هنگام سقوط ناگهانی و سرعت زیاد کابین آسانسور اعمال می شود. گاورنر به سرعت عکس العمل نشان می دهد و هنگامی که سرعت آسانسور زیاد می شود گاورنر با قفل مکانیکی سبب ایستادن کابین می گردد.
حفاظ گاورنر باعث جلوگیری آسیب به گاورنر می شود. استفاده از حفاظ گاورنر طبق استاندارد ملی آسانسور ضروری می باشد و برای گرفتن پایان کار پروژه، نصب حفاظ گاورنر الزامی می باشد.

حفاظ موتور آسانسور 

موتور آسانسور یکی از قطعات اصلی آسانسور می باشد که در حرکت و کارکرد آسانسور حائز اهمیت می باشد. برای اینکه این قطعه دچار آسیب نگردد باید از حفاظ استفاده نمود. موتور آسانسور در زمان سرویس و تعمیر آسانسور باید حتما چک شود و از کارکرد درست آن مطمئن شوید.

حفاظ فلکه هرزگرد

فلکه هرزگرد از قطعات آسانسور می باشد که در سیستم تعلیق آسانسور قرار دارد. وظیفه فلکه هرزگرد حرکت سیم بکسل می باشد. این قطعه نیز در عملکرد آسانسور از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد به همین دلیل باید از بروز آسیب به این قطعه جلوگیری شود. و برای این منظور می توانیم از حفاظ فلکه هرزگرد استفاده نمایید.

نکات مربوط به محاظ فلکه کششی و هرزگرد آسانسور

برای آنکه حفاظ فلکه‌ها مانع از نجات اضطراری نشود، نباید تمام قسمت‌ها یا بخش‌های از فلایویل و دسته ترمز آسانسور توسط حفاظ پوشانده شود. حتی این ناحیه‌ها نباید در جوار لبه‌های تیز حفاظ‌ها قرار بگیرد.
حفاظ‌های فلکه‌ها باید به گونه‌ای باشد که اجزای متحرک و چرخنده‌ی قابل مشاهده باشد.
حفاظ‌های فلکه‌ کششی آسانسور باید به گونه‌ای ساخته و نصب شود که مانع سرویس و نگهداری آسانسور و فلکه‌ها نباشد.
در صورتی که حفاظ‌ فلکه هرزگرد بصورت مشبک باشد باید سوراخ‌های آن مطابق با استاندارد ISIRI 11800 طراحی شود.
باز کردن حفاظ‌ها تنها برای تعویض سیم بکسل یا زنجیر جبران، تعویض فلکه یا چرخ زنجیر و تراشکاری مجدد شیارهای فلکه‌های هرزگرد یا کششی مجاز است.
جوشکاری محافط فلکه کششی که مانع از باز کردن آن شود، ممنوع می‌باشد.

بیشتر بدانید: فروش قطعات آسانسور