تاريخ انتشار : 1401/06/15 - 14:26
كد :70

شالتر آسانسور

شالترها یا میکروسوئیچ های آسانسور محدوده حرکت کابین را تعیین می کنند. این قطعه مانند یک کلید قطع و وصلی می باشد که در هنگام تماس مکانیکی کابین باعث قطع یا وصل شدن جریان در مدار سری استپ آسانسور می شود.

نام دیگر شالتر آسانسور (Shulter)، میکروسوئیچ است. این قطعه را در ابتدا و انتهای چاله آسانسورها نصب می‌کنند.

وظیفه شالتر آسانسور

از وظایف شالترها جلوگیری از برخورد کابین با سقف و کف است. این قطعه با توجه به مدل تابلو فرمان نصب شده در آسانسور امکان دارد در هر ردیف آن ۴ یا ۶ شالتر نصب شود.

نکته: در واقع این قطعه مانند یک کلید قطع و وصل عمل می‌کند که در اثر تماس مکانیکی قطعه‌ای دیگر با شالتر مانند کابین، سبب قطع و وصل شدن جریان در مدارها می‌شود.
توجه کنید به طور مثال اگر از تابلو فرمان در آسانسور استفاده شود ۳ شالتر در بالای چاله و ۳ عدد شالتر نیز در انتهای آن نصب می‌گردد که هر کدام وظایف خاصی دارند.

مدار سری ایمنی در آسانسور

برای اینکه درک درستی از عملکرد شالتر آسانسور داشته باشید باید مدار سری ایمنی در آسانسور را بشناسید. در مدار سری ایمنی قطعات الکتریکی و الکترومکانیکی به صورت سری و پشت هم متصل می‌گردد.که در این صورت با قطع و اختلال در هر یک از قسمت‌های آسانسور، مدار ایمنی قطع شده و با توجه به تابلو فرمان آسانسور موتور گیربکس از کار افتاده و کابین آسانسور از حرکت باز می‌ایستد.
همان  گونه که از قبل گفته شد میکروسوئیچ‌ها به عنوان یک کلید در مدار عمل می‌کنند و با فعال شدن شالتر‌ها و میکروسوئیچ‌ها، مدار سری ایمنی قطع خواهد شد.

 

شالتر آسانسور

انواع شالتر آسانسور

شالتر‌ها در دو مدل تولید و عرضه می‌شوند که عبارتند از :

  • شالتر پروانه‌ای (عقربه‌ای)
  • شالتر غلطکی (ان اف NF)

مشخصات شالتر‌های پروانه‌ای

شالتر پروانه‌ای نصب آسانی دارد، اما از نقاط ضعف آن می‌توان به خرابی زیاد تر و دقت پایین تر اشاره کرد. بنابراین استفاده از شالتر غلطکی به صرفه‌تر است.

مشخصات شالتر NF غلطکی

شالتر غلطکی توسط یک تیغه ۱۲۰ سانتی تا ۲۰۰ سانتی که روی کابین آسانسور نصب شده است، تحریک می‌گردد. شالتر غلطکی مانند فنر عمل می‌کند. بدین صورت که تا وقتی شالتر آسانسور توسط تیغه مورد فشار قرار بگیرد جریان برق را قطع می‌کند.سپس با عبور تیغه به محل اصلی خودش بازمی‌گردد و جریان برق وصل می‌شود.
البته نوع دیگری از شالتر نیز در بازار جهان موجود است که در بازار ایران، معروف به همان شالتر پروانه‌ایست اما ساختاری متفاوت دارد.

شالتر عقربه‌ای (پروانه‌ای) توسط یک اهرم که به صورت میله است و برروی کابین ثابت شده تحریک می‌شود. هنگامی که کابین آسانسور از شالتر عقربه‌ای عبور می‌کند آن را به حالت دوم منتقل می‌کند و تا وقتی که کابین مجددا برگردد و عقربه را تحریک کند شالتر به همان حالت باقی می‌ماند.

فروش قطعات آسانسور