تاريخ انتشار : 1401/06/15 - 14:13
كد :69

سیم کشی شاسی کابین آسانسور

شاسی کابین آسانسور انواع مختلفی دارد و با توجه به لمسی، فشاری و یا کارتی بودن آن، نیاز به تجهیزات متفاوتی دارد. فرآیند نصب آسانسور نیازمند تجربه و تخصص در این زمینه است؛ بنابراین افرادی که قصد دارند وارد این حرفه شوند، باید با مراحل نصب و راه اندازی آسانسور سیم کشی شاسی کابین آسانسور و نکات آن آشنایی داشته باشند

فرآیند نصب آسانسور نیازمند تجربه و تخصص در این زمینه است؛ بنابراین افرادی که قصد دارند وارد این حرفه شوند، باید با مراحل نصب و راه اندازی آسانسور سیم کشی شاسی کابین آسانسور و نکات آن آشنایی داشته باشند تا بتوانند به صورت ایمنی آسانسور های ساختمان های مسکونی و اداری را راه ‌اندازی کنند.
یکی از مهم ترین مراحل نصب آسانسور نصب و سیم کشی شاسی کابین آسانسور است. شاسی داخل کابین یک پنل است که ابعاد متفاوتی دارد و برای انتقال دستور به تابلو فرمان آسانسور مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این پنل دستورات مسافران را به ترتیب در طبقات مختلف اجرا می کند و به نوعی شاسی کابین آسانسور یک رابط بین مسافر و آسانسور است.
شاسی کابین آسانسور انواع مختلفی دارد و با توجه به لمسی، فشاری و یا کارتی بودن آن، نیاز به تجهیزات متفاوتی دارد. 

مراحل سیم کشی شاسی کابین آسانسور

مراحل سیم کشی شاسی کابین آسانسور با توجه به موارد گفته شده در بالا متفاوت می باشد.

روش موازی دو سیم

در این روش دو سیم با دو خط جدا، جهت نشانگر های سوئیچ و نمایشگر نوری مخصوص به هر شاسی، استفاده می شود که در حال حاضر کاربرد زیادی ندارد و می‌توان گفت منسوخ شده است.

روش موازی تک‌ سیم

در روش موازی تک سیم، هر سیم با یک خط، جهت سوئیچ و نمایشگر نوری، برای هر شاسی استفاده می شود و مناسب ترین روش سیم کشی شاسی کابین برای آسانسور های کم طبقه است. با استفاده از این روش سیم کشی، خط کاتد نمایشگر به قسمت سر سوئیچ وصل می شود و خط سیگنال را ایجاد می کند. با فشردن یک شاسی نمایشگر روشن می شود و وقتی آن را رها کنید نمایشگر هم خاموش می شود.

روش سریالی توسط برد الکترونیکی مبدل

روش سریالی بیشتر در آسانسور های مرتفع کاربرد دارد و برای شاسی های موجود در داخل کابین آسانسور استفاده می‌ شود.

 

سیم کشی شاسی کابین آسانسور

سیم کشی کابین آسانسور

هر آسانسور برای هر طبقه یک شاسی دارد که دارای سوئیچ و نمایشگر نوری است. پنل شاسی کابین دارای کلید هایی برای کنترل حرکت کابین، زنگ توقف اضطراری و کلید بررسی وضعیت است.
برای انجام سیم کشی شاسی کابین آسانسور ابتدا باید ارتباط خطوط تغذیه که دارای رنگ بندی های مناسب بوده و در چاه آسانسور تعبیه شده ‌اند، برقرار شود و انشعاب های مورد نیاز جهت اتصال به شاسی انجام گیرد.
این کار ها باید مناسب با نقشه های سیم کشی آسانسور انجام شود. توسط خطوط رنگی که به صورت نقطه نقطه بین شاسی ها و ترمینال ها علامت گذاری شده اند، سیم کشی بر روی سیستم کنترل انجام می شود.

مقاله مرتبط: کابین آسانسور و انواع آن

سیم کشی نمایشگر طبقات 

درون بردهای نمایشگر پنل‌های طبقات، اجرای سیم کشی و انشعابات مکرر و پر تعداد دشوار است. هر خط نمایشگر باید جهت نمایش مسیر خود به نمایشگر بعدی همزمان با اتصال به برد به صورت یک انشعاب به نمایشگر پنل متصل شود.
در صورتی که از دو سرسیم مجزا برای برای دو سیم ورودی و خروجی هر ترمینال استفاده شود، مشکل تراکم در فضاي اتصال ترمينال‌هاي ظريف برد نمايشگر ایجاد می‌‌‌شود. در صورتی که هر دو سيم ورودي و خروجي هر ترمينال به هم تابيده شود و از يک سر سيم براي قرار دادن این دو سر در بخش پایینی ترمينال استفاده شود، اين فرایند نيز کاملا مغایر با استاندارد سیم کشی شستی آسانسور مرغوب است. برای حل این مشکل از ترمینال‌های پلاستیکی معمولی و انجام انشعابات درون کانال‌های چاه آسانسور انجام می‌شود.

فروش قطعات آسانسور