تاريخ انتشار : 1397/09/18 - 15:00 كد :6
ایمنی قطعات آسانسور
یشتر از ظرفیت ممکن سوار آسانسور نشوید . البته اصولا برای ایمنی آسانسور باید مجهز به سیستم آلارم ظرفیت مجاز و غیر مجاز باشد ولی رعایت ظرفیت آسانسور توسط مصرف کنندگان در اولویت قرار دارد.

 بیشتر از ظرفیت ممکن سوار آسانسور نشوید . البته اصولا برای ایمنی آسانسور باید مجهز به سیستم آلارم ظرفیت مجاز و غیر مجاز باشد ولی رعایت ظرفیت آسانسور توسط مصرف کنندگان در اولویت قرار دارد. ظرفیت ها معمولا ۴، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ و… است که باید روی پلاک مشخصات در کابین نصب شود. معمولا کابین آسانسور به صورتی طراحی و ساخته می شود که حداکثر ظرفیت به سختی در آن جا شوند، زیرا استفاده خارج از ظرفیت خطرات بسیار جدی ای در بردارد که قابل مقایسه با وسایل دیگر نیست. برخی از شهروندان، به ویژه در اداره ها، به ظرفیت اعلام شده برای آسانسور توجه نمی کنند و بیش از حد ظرفیت مجاز سوار می شوند که این اقدام به توقف غیرطبیعی آسانسور میان طبقات می انجامد.
۲) مسافران بیرون آسانسور فرمان احضار می دهند و مبدا و مقصد را مشخص می کنند و آسانسور هم در زمان مناسب و طبق برنامه قبلی پاسخ می دهد. بنابراین فشار مجدد روی دکمه ها ی احضار کابین، کاری بیهوده است. استفاده کنندگان از آسانسور، وقتی راهنمای دیجیتال طبقات را ایستاده روی یکی از طبقات می بینند، دکمه آسانسور را چندبار با شدت فشار می دهند بلکه آسانسور زودتر بیاید اما این کار، غیر از خرابی و صدمه زدن، فایده ای ندارد.
۳) زمانی که آسانسور سوار می شوید، مسافران درون کابین فرمان حرکت می دهند و مقصد را مشخص می کنند. این وسیله قادر به شناسایی مسافران از نظر سن، قد، مونث یا مذکر و بیمار یا سالم بودن و میزان وزن دقیق مسافران نیست؛ بنابراین بیهوده کلیدهای آن را دستکاری نکنید.
وسایل ایمنی اصلی آسانسور به شرح زیر می‌باشند:

قفل درب طبقه آسانسور

– درب طبقه جدا کننده راهرو‌ی ساختمان  از چاه آسانسور می‌باشد.
– در واقع اگر درب طبقه بدون اینکه کابین آسانسور در پشت آن قرارداشته باشد باز شود فاجعه انگیز خواهد بود، زیرا مسافر به خیال اینکه کابین آسانسور پشت درب می‌باشد به طرف آن حرکت کرده و به داخل چاه آسانسور سقوط می‌نماید.
– قفل درب طبقه دارای مکانیزمی می‌باشد که فقط در زمان حضور کابین باز  می‌شود و به محض فرمان حرکت ابتدا درب طبقه قفل شده سپس کابین حرکت می‌نماید.
قفل درب طبقه آسانسور

گاورنرآسانسور

– گاورنر‌ها در انواع مختلف ساخته می‌شوند یک نوع متداول آن نوع بادامکی است.
– وظیفه گاورنر این است که وقتی سرعت کابین از ۱۵ درصد سرعت  نامی آن تجاوز کند ابتدا یک سویچ الکتریکی را فعال می‌کند که موجب ترمز موتور می‌شود.
– اگرترمز عمل نکند و حرکت کابین همچنان با سرعت ادامه داشته باشد  پس از رسیدن به ۳۰ درصد افزایش گاورنر قفل می‌کند و اهرم پاراشوت کشیده شده و فک‌های پاراشوت درجا کابین را به ریل راهنما قفل می‌نماید.
پاراشوت
– این وسیله ترمز مکانیکی کابین است که به صورت جفت بالای کفشک‌های زیرین نصب می‌شود و از گاورنر فرمان می‌گیرد.
– گاورنر و پاراشوت توسط بازرسان آسانسور تست شده و تایید می‌گردند.

 

گاورنرآسانسور 

 

بافر ها آسانسور

– اگر کابین در هنگام حرکت به سمت پایین‌ترین توقف در سطح طبقه توقف نکند و به حرکت  ادامه دهد پس از چند سانتیمتر به بافر برخورد کرده و متوقف می‌شود. این مورد برای قاب وزنه نیز صادق است.
– بافر‌ها در کف چاله نصب می‌شوند. بافر‌ها در انواع فنری، لاستیکی و هیدرولیکی ساخته می‌شوند.
چهار قطعه فوق از نظر ایمنی آسانسور بسیار پر اهمیت می‌باشند و بهتر است همواره از مرغوبترین نوع موجود استفاده شود.
آیا با بهترین روش سرویس و نگهداری آسانسور آشنا هستید؟
شناخت قطعات آسانسور 

۴دکمه ها ی فرمان در محلی نصب شده که کودکان کمتر از ۷ سال قادر به احضار و صدور فرمان نباشند ولی همواره باید به خاطر بسپاریم که هرگز کودکان به تنهایی نباید از این وسیله استفاده کنند. با ایجاد شرایط مناسب و فضای بازی در مجموعه مسکونی و گاهی مذاکره دسته جمعی با کودکان و نوجوانان باید به صورت جدی و کامل از بازی آنها با آسانسور جلوگیری کنید.
۵هرگز هنگام وارد شدن به کابین آسانسور در حال گفت وگو از عقب یا از پهلو وارد آسانسور نشوید. همواره هنگام ورود به کابین آسانسور از وجود کابین در مقابل خود مطمئن شوید و رو به کابین وارد شوید. ساده ترین روش ، اطمینان از وجود روشنایی کابین، دیدن تصویر خود در آینه کابین و مشاهده افراد درون آن است.
۶بیشترین آمار حوادث مربوط به ایام عید است که نشان دهنده بی توجهی به ظرفیت استفاده از آسانسور با حضور جمع زیادی از خانواده ها در این وسیله است. همچنین کودکان بیشترین قربانیان حوادث آسانسور هستند که این وسیله را بازیچه فرض می کنند. آن هم به دلیل عدم آموزش توسط والدین است.
۷ در اوقاتی که ساختمان خلوت است حتی الامکان به تنهایی از آسانسور استفاده نکنید. ۸ قطع برق از اصلی ترین مشکلات در استفاده از آسانسورها در کشور ماست. گرچه آسانسورها باید به سیستم «BLACK OUT» مجهز باشند تا در زمان قطع برق، کابین، هم تراز یک طبقه متوقف شود اما در مواقعی امکان حبس در آسانسور وجود دارد. معمولا بلافاصله بعد از گیر افتادن آسانسور، احساس خفگی به افراد دست می دهد که این، بیشتر یک توهم است تا واقعیت. بد نیست بدانید که هیچ کس در حوادث آسانسور دچار خفگی نمی شود؛ زیرا ذهنیتی که برای مردم درخصوص تمام شدن اکسیژن در آسانسور ایجاد شده کاملا اشتباه است و چنین موردی در ساختار آسانسورهای امروزی امکان ندارد. تنها مشکل، استرس و نگرانی حادثه دیدگان است. بنابراین در چنین مواردی کسی اقدام به شکستن شیشه آسانسور نکند چون فقط کار را خراب تر و خطر را بیشتر می کند.
۹  در ایمنی آسانسور همچنین لازم است که افراد محبوس، تا لحظه اعلام گروه نجات برای خروج از کابین منتظر بمانند، چون در مواردی افراد در خروج عجله به خرج داده اند و همزمان، آسانسور راه افتاده که این موضوع تا به حال قربانیان زیادی گرفته است. در هر صورت، خونسردی خیلی مهم است. خونسرد و صبور باشید.
۱۰ آسانسورها معمولا در نصب و راه اندازی مشکلی ندارند؛ به خصوص که آسانسورهای جدید به وسیله اداره استاندارد کنترل می شود، اما این وسط جای بازدید ماهانه با کیفیت به طور قابل توجهی مبهم است! چون همه مشکلات به مرور زمان ایجاد می شود و تعمیر غیر استاندارد است که ایمنی آسانسور را از بین می برد. بنابراین نسبت به بازدیدهای ماهانه و طرز نگهداری و هویت و صلاحیت فنی و عمومی پیمانکار نگهداری آسانسور محل سکونت تان بی تفاوت نباشید. این بی تفاوتی گاهی به قیمت جان تمام خواهد شد.
تامین قطعات و لوازم یدکی آسانسور شرکت آسانسور آمر فلز امیر دارای یک سامانه منظم در زمینه تامین قطعات ، تضمین قطعات و خدمات پس از فروش می باشد.
شرکت آسانسور آمر فلز امیر برای مشتریانی که مستقیما از این شرکت یکی از دستگا های اصلی مانند بالابر و یا آسانسور خریداری نمایند و یا مشتریانی که فقط نیاز به یکی از قطعات را دارند خدمات ارائه نموده و با همکاری بازرگانی های موجود در این زمینه قطعات مورد نیاز را برای مشتریان تهیه می نماید. که از این قطعات می توان: انواع موتورهای بالابر و آسانسور، ریلهای .... و MF ، انواع شیرآلات هیدرولیکی و لوازم بالابر و آسانسورهای هیدرولیک ، جک، پاور یونیت و تابلو برق می توان نام برد
شناخت قطعات آسانسور،لیست قطعات آسانسور،عکس قطعات اسانسور،آشنایی با قطعات آسانسور pdf
،نام قطعات آسانسور،بازار قطعات آسانسور،دانلود قطعات اسانسور،قیمت قطعات آسانسور
  دستورالعمل ایمنی آسانسور،ایمنی آسانسور ppt،موارد ایمنی آسانسور، چک لیست ایمنی آسانسور
  فرم چک لیست بازرسی آسانسور،دستورالعمل استفاده از آسانسور،آداب استفاده از آسانسور،  نکات آسانسور